Az iszlám végérvényesen bekebelezné Franciaországot: bevezetnék az iszlamista törvénykezést az országban

2025. május 20. 14:38

Eközben egyre több „influenszer” terjeszti az iszlamista ideológiát a fiatal európaiak felé a titkosszolgálat jelentése szerint.

2025. május 20. 14:38
null

A Muszlim Testvériség és a politikai iszlám Franciaországban” címmel, a francia titkosszolgálatok által Bruno Retailleau belügyminiszternek készített jelentés szerint az iszlamisták többek között a saría, azaz az iszlám törvénykezés bevezetésén dolgoznak Franciaországban – jelentette a Le Figaro című francia lap kedden.

Retailleau korábban bejelentette, hogy szerdán Emmanuel Macron francia elnök vezetésével a védelmi tanács fogja megvitatni a jelentést.

A 73 oldalas jelentés szerint az egyiptomi Hasszan el-Banna által 1928-ban alapított szervezet hittérítési tevékenységének „egyetlen célja van: hogy egy létrehozandó, a sarián nyugvó állam felépítéséhez toborozzon embereket”, ennek érdekében pedig – a jelentésben részletesen leírt –

hálózatokat igyekszik kialakítani országszerte.

A szerzők a jelentés elkészítése során Franciaország és Európa több részébe ellátogattak 2024-ben, és a többi között 45 francia tudóssal, illetve muszlim vezetőkkel is találkoztak.

A jelentés szerint a testvériség „jelentős infrastruktúrával” rendelkezik Franciaországban, kiemelve, hogy összesen 55 francia megyében 139 olyan imahelyre bukkantak, ahol a szervezet aktív és további 68-at találtak, amely „közel áll” a szervezethez.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint rámutattak, ez a Franciaországban működő 2800 muszlim imahely hét százaléka, hozzátéve: becsléseik szerint a szervezethez tartozó vagy ahhoz közel álló mecsetekben péntekenként – azaz a hagyományos iszlám közösségi ima idején – átlagosan 91 ezer hívő fordulhat meg.

Bár a Muszlim Testvériség jelenleg csak 53 egyesületet igazgat hivatalosan, az összegyűjtött információk alapján a mozgalomhoz összesen 280 csoport tartozhat, amelyek a vallási élet számos területén – például jótékonysági egyesületek révén – tevékenykednek.

A közösségi hálózatokra kitérve a dokumentumban rámutatnak arra, hogy az úgynevezett „prédikálás 2.0” örve alatt

egyre több az „influenszer”, akik az iszlamista ideológiát a fiatal, franciául beszélő európaiak felé igyekeznek közvetíteni.

A jelentés szerint a Muszlim Testvériség igyekszik folyamatos legitimációt szerezni magának és ennek érdekében szervezeteket és hálózatokat hoz létre. A többi között az 1980-as évektől kezdve a mozgalom az egykori UOIF – Iszlám Szervezetek Szövetsége Franciaországban – jogi keretein belül próbált működni. Ezek, a dokumentum szerint úgynevezett „kettős szerveztek”, amelyek hivatalos struktúrája mögött egy, csak a tagok által ismert iszlám vezetőségi tanács áll, és ez a felelős a szervezet valódi stratégiájának meghatározásáért.

A kettős diskurzus témájában a jelentés idézi Chakib Benmakhloufot, az Európai Iszlám Szervezetek Szövetségének jelenlegi, az Európai Muszlimok Tanácsának korábbi elnökét, aki elismeri, hogy az európai jogi keret lehetővé teszi, hogy 

pozitív módon mutassuk be a tisztességes muszlim modelljét, akit az iszlám terjesztésének jó példájaként tekintenek, anélkül, hogy felhívnánk a figyelmet (...) arra a tényre, hogy iszlamizáljuk a Nyugatot”.

A testvériség a jelentés szerint az egyes mecsetek köré épít ki bonyolult hálózatokat, amelyek a Korán oktatásán keresztül egészen a sportegyesületig terjednek, illetve iszlám társkereséssel és közösségi boltok üzemeltetésével is foglalkoznak, de a munkavállaláshoz is segítséget nyújtanak. Emellett igyekeznek gondot fordítani a humanitárius tevékenységre és az iszlamofóbia elleni küzdelmet hangoztatják.

A hálózatok a szegényebb, muszlim többségű városrészekben és leggyakrabban a kiemelt várospolitikai területeken működnek, és a lakosság igényeire reagálnak, vezetői pedig tapasztalt aktivisták, akik a hálózat sikeressége érdekében a helyi hatóságokkal is igyekeznek szívélyes viszonyt kiépíteni.

A testvériség kiemelten fontosnak tartja azt is, hogy válaszokat kínáljon a fiatal muszlimok identitáskeresési problémáira, elemzők szerint pedig az ideológiai megoldásokhoz a szalafista eszmék mellett a hagyományos szunnita iszlám jogiskolákból – elsősorban a máliki irányzatból – is átemelnek tanokat.

A jelentés rámutat arra, hogy a testvériség térnyerése mintegy 70 évvel ezelőtt kezdődött Európában és azon belül Franciaországban. Ebben szerepe volt az ötvenes években indult migrációs folyamatoknak, amelyek révén az első, a testvériséggel kapcsolatokat ápoló szervezetek Nagy-Britanniában, Németországban és Svájcban alakultak ki, ezt követte Belgium és Franciaország.

Ezt is ajánljuk a témában

A testvériség retorikájában és szerepvállalásában meghatározó elemet játszik a dokumentum szerint az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos felszólalás, kiemelve, hogy „Franciaországban az antiszemitizmus még mindig jelen van a mozgalom tagjainak diskurzusában”. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a gázai háború kirobbanása óta a mecseteken belül megnőtt az anticionista tevékenység és több, „anticionista prédikátort” is meghívtak előadni.

A jelentés összeállítói rámutatnak arra, hogy 

az iszlamisták narratívája szerint „a köztársaság által kínált értékek már nem elegendők”, ezért új és nyilvános diskurzust sürgetnek.

A jelentés kitér a testvériség közel-keleti támogatóira is, kiemelve Katart és Törökországot, hozzátéve, hogy ezzel szemben Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben igyekeznek ellehetetleníteni a mozgalmat. A szerzők kiemelik, hogy Ankara erőteljes támogatást biztosított az iszlamisták olyan kampányainak, mint például a francia termékek bojkottja Emmanuel Macron francia elnök egy 2020-ban elmondott, az iszlám szeparatizmus veszélyeire figyelmeztető beszéde után.

(MTI)

***

Nyitókép: GEOFFROY VAN DER HASSELT / AFP

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jóember
2025. május 20. 18:46
Hát ha ezek hatalomra kerülnek cudar világ jön a franciákra az biztos, meg az európai népekre is. Az iszlám testvériség több muszlim országban be van tiltva, a muszlimok sem bírják őket. Legutóbb Egyiptomban sittelték le a vezetőiket. Ott is választásokkal jutottak hatalomra, de rögtön elkezdtek sariázni, amit a hadsereg nem nézett jó szemmel és megpuccsolta őket, a vezetőket meg bebörtönozte. Azóta katonai diktatúra van ott. Az is jobb mit a saria. Ezek gyilkolták meg Szadatot mert nem volt elég hű az iszlámhoz. Itt Európában sem bánnak majd kesztyűs kézzel az elpuhult libernyák francia népséggel, na az lesz majd csak a csuda világ, dehát ők tudják, ők akarták így.
anna bolena
2025. május 20. 18:08
Ilyen belpolitikai háttérrel és muszlim jövővel kifejezetten komikus Macron fontoskodó sürgölődése, az EU-s csalafintaságai, vagy az, ahogy most igyekszik bosszút állni az oroszokon Napóleon vert hadaiért. Nem sok jó vár a franciákra, de valahogy nem tudom sajnálni őket.
figyelő4322
2025. május 20. 17:49
Hogy is szól a mondás? 'Ki szelet vet, vihart arat'. Szeretném azt, mondani, hogy a vezetőik nagyot tévedtek, mikor elárasztották Francot a muszli nyaksebészekkel és bomba szakértőkkel. De tudom, hogy nem tévedésből tették, hanem szándékosan... _
figyelő4322
2025. május 20. 17:48
Ha ez nem ébreszti fel a francokat a libernyák kómából, akkor eláshatják magukat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!